High Performane Modular Screen Panels Light Weighted SH60A-95A
Anping MamBa Screen Mesh MFG.,Co.Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Mam Ba
Model Number : PU
Certification : ISO9001,SGS Test
Place of Origin : China
MOQ : 10 Square Meter
Price : negotiable
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union, MoneyGram, D/A, D/P,
Supply Ability : 10000 Square Meter/Week
Delivery Time : 10-20days
Packaging Details : Put into Carton or on Pallet
Name : Pu Screen Panel
Material : PU
Color : Red or as your requirement
Hardness : 60-85A
Normal Sizes : 305*305*30mm
Application : Qarry, Coal,Mining Industrial
Feature : High Wear Resistance
Operating Temperature : below 80ºC
Install Stype : Rail Support,Pin&Sleeve or Trim Strip
Standard : ISO9001,SGS Test
Contact Now
Mam Ba SH60A-95A High Performane Polyurethane Modular Panel for Mining Industrial
Special Specification can also be customized according to customer's requirements.
Modular Polyurethane Screens Panels
Modular PU Screen Panels
Overall
Sizes
mm
Aperture
mm
Opening Angle
Height of screening
Area mm
Thickness
Hardness
305x305x30 0.3 11-25 11 30 HS60-85
305x305x30 0.5 11-25 11 30 HS60-85
610x305x45 0.3 11-25 11 45 HS60-85
610x305x45 0.5 11-25 11 45 HS60-85
Features:
1. Highly elastic and can be installed easily
2. Light weighted and improved durability
3. Impact proof body and compact design
4. Reduces noise and can withstand high temperature
Material: Steel wire inside and polyurethane outside.
Thickness: 20mm - 60mm.
Opening size: 0.6mm - 160mm.
Screen type: Modular polyurethane screening and tensioned polyurethane panels.
Hole type: Comb, square, oblong, round, fine mesh sieve screen.
Connection types: Mosaic, bolt, layering connection, screen hook connection
Characteristics:
System screen modules are fixed to the substructure bars by means of adapter slats, thus making it compatible to other types of modular systems. there are system units with standard widths of 150 and 300 mm and flexible lengths of up to 1200 mm, all made of highly wear resistant polyurethane.